Search
wtorek 25 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Tworzenie stron internetowych to prawdziwe wyzwanie

Mogłoby się wydawać, że dziś tworzenie stron internetowych nie stanowi już żadnego problemu. Dostępne łatwo nowoczesne technologie, masa ludzi wykształcona i doświadczona w tym temacie, a także niskie koszty zbudowania i utrzymania takiego serwisu, wpływają na to, że stronę internetową tworzy się w kilka dni. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, że mamy dużo nowoczesnych technologi, mamy specjalistów i mamy udoskonaloną ciągle przestrzeń, platformę dla stron w postaci wirtualnej rzeczywistości.

Jednak wraz ze wzrostem liczby stron internetowych, wzrastają też oczekiwania internautów, oczekiwania odnośnie wyglądu strony, odnośnie możliwości, jakie na niej będziemy mieli, czyli od modułów i funkcjonalności.

Nie lada wyzwaniem jest w czasach tak dużej internetowej konkurencji stworzenie strony, która czymś wyróżni się wśród swoich konkurentów i będzie chętnie odwiedzana. Coraz częściej nie łatwo spełnić oczekiwania wybrednych surfujących w zakresie funkcjonalności i modułów. Przyzwyczajani jesteśmy powoli do najlepszych, dużych serwisów, które potem ciężko „skopiować” np. mniejszym firmom nie mającym aż takiego budżetu na tworzenie stron internetowych.

Jedno jest pewne, tworzenie stron internetowych firmowych, mających budować wizerunek przedsiębiorstwa na rynku, nie może być pracą amatorów, którzy dopiero uczą się budowania stron i technik programistycznych. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że firmy budujące witryny w sieci zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin. I tak oto programista nie tworzy projektu graficznego, a grafik nie zajmuje się wdrażaniem strony do internetu. Nie każdy ma talent do zrobienia świetnego designu, więc i my nie uważajmy się za wszechstronnie uzdolnionych w każdej dziedzinie i nie porywajmy się do samodzielnego wykonywania prac nad stronką.

Z całą pewnością tworzenie stron internetowych zacząć musimy od wspomnianego już wcześniej projektu graficznego. Na tym etapie powstaje zamysł wyglądu strony, czyli jej przyszły design, kolorystyka, a także sposób rozmieszczenia elementów na stronie (treść i obrazy, zdjęcia, animacje, itd.). Tutaj również ustalana jest przyszła funkcjonalność witryny.

Pragnę podkreślić, że obecnie tworzenie stron internetowych jest koniecznością, szczególnie dla właścicieli firm, przedsiębiorstw, itd. Zaistnienie w sieci przyczynia się do poprawienia komunikacji między klientem i sprzedającym (usługi, produkty) oraz do łatwiejszego dotarcia do informacji o firmie. Ułatwia to pracę również właścicielom firm, którzy nie udzielają nawet podstawowych informacji o ofercie ludziom telefonicznie, czy na spotkaniach. Kontaktują się bowiem już tylko osoby, które wstępnie wiedzą, co wykonujemy, sprzedajemy, za jaką cenę i oczywiście gdzie.

Oprócz tego własna strona w sieci może kreować wizerunek sprzedawcy, bądź usługodawcy godnego zaufania i rzetelnego. Początkowo może wydawać się nam, że inwestycja w tworzenie stron internetowych jest inwestycją zbędną, wyłącznie dodatkiem do innych form promocji. Jest to myślenie zdecydowanie błędne i krótkowzroczne. Ludzie przede wszystkim w internecie poszukują, gdy czegoś nie wiedzą lub chcą szerzej zapoznać się z jakimś tematem. Zatem i nas nie powinno tam zabraknąć.