Search
czwartek 25 Kwiecień 2019
  • :
  • :

Styl orientalny w wystroju wnętrz – na czym polega?

Po latach z zapomnienia wraca styl orientu, który jak żaden inny tworzy w domu ciepłą, słoneczną atmosferę i pozwala oderwać się od trudów codzienności. Urządzając w domu pomieszczenie w tym stylu, nie trzeba trzymać się żadnych konkretnych wytycznych. Nie ma sztywnych zasad, ponieważ “orient” jest niezwykle szerokim pojęciem. Może czerpać ze stylu japońskiego, który jest o wiele prostszy i skromniejszy niż na przykład styl marokański, słynny z bogato zdobionych mebli. Nie trzeba jednak decydować się na konkretny region, żeby wybrać odpowiednie bibeloty i stworzyć orientalny salon.

Mandale i okrągłe formy

Bardzo charakterystycznym elementem dla stylu orientalnego, szczególnie dla Indii, są mandale. To rozmaite, kunsztowne i powtarzalne wzory, wpisane w plan koła. Ich rolą jest przynoszenie patrzącym spokoju i ułatwianie skupienia. Mandale nadają się na oryginalne prezenty oraz dekoracje w formie tapet, obrazów w antyramach, wzorów zdobiących zastawę. Można wpleść je niemal w każdy element otaczającej przestrzeni. Nie warto jedynie umieszczać ich na każdym bibelocie – co za dużo, to niezdrowo.

Świeczki, świeczniki, światełka

Światło, zgoła inne niż to pochodzące z zachodnich żyrandoli, jest sercem stylu orientalnego. Warto postarać się o choćby jedną pękatą, wiszącą, złotą lampę. Jeśli znajomi wybierają się w podróż na wschód i planują przywieźć bliskim oryginalne prezenty – warto wykorzystać ten moment i poprosić o coś, co daje prawdziwie orientalne światło! W cenie jest także żywy ogień, a więc zdobione świeczniki, szkiełka witrażowe, zapachowe woski.

Prostota i dodatki

Choć orient kojarzy się z bogactwem barw, zapachów i wzorów, nie jest wcale stylem przeładowanym. Warto postawić na prostą bazę, na przykład w formie niewyszukanych mebli z surowego, lakierowanego drewna. Taka baza świetnie pozwala się uzupełnić dodatkami. Orientalne bibeloty to naprawdę szeroka kategoria – świetnie pasują zdobione wazony, piękne dywany, czajniki i zestawy do herbaty. Wystarczy puścić wodze wyobraźni.

Złoto, srebro, czerń

Jakie kolory zwykle kojarzą się z tym stylem? Choć gama jest bardzo szeroka, z pewnością każdy z nich cechuje nasycenie. W orientalnych stylach występują mocne czerwienie i granaty, pomarańcze, żółcie. Nawet gdy nieco spłowieją, ciągle zachowują czar dawnych odcieni. Świetnie pasują odcienie błyszczącego i starego złota, srebro, a nawet tworząca dla nich tło czerń.

Zobacz: bibeloty, oryginalne prezenty | http://snob-shop.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *