Search
środa 26 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Śruby

Za pomocą połączeń dokonuje się zestawiania gotowych wyrobów w zespoły w celu poddania ich operacjom wykończeniowym. Łączenie przewodami elementów obwodów elektrycznych wraz z przygotowaniem przewodów jest nazywane montażem elektrycznym. Pozostałe czynności montażu nazywają się montażem mechanicznym. Wszystkie rodzaje połączeń można podzielić na rozłączalne i nierozłączalne.

Najczęściej stosuje się tradycyjne śruby, choć wypierają te połączenia inne techniki, o czym piszę poniżej. Przy połączeniach nierozłączalnych w produkcji elektrotechnicznej najczęściej stosuje się połączenia nitowane, spawane, spajane, zgrzewane, połączenia wtłaczane i skurczowe, a poza tym sklejanie, kitowanie cementowanie, łączenie przez zawijanie krawędzi (saterowanie), wgniatanie rowka (zykowanie), łączenie na zakładkę (falcowanie), zaginanie łapek i skręcanie. Do połączeń rozłączalnych należą połączenia gwintowe. Służą w sprzęcie elektrycznym najczęściej do przytwierdzania części do konstrukcji nośnej lub obudowy, jak również do przymocowywania płyt obudowy (nip. płyt czołowych i ochronnych) do konstrukcji nośnej, kadłubów do umocowywania wszelkiego rodzaju gałek na osiach, ściągania rdzeni transformatorów, dławików itd.
Łączenia gwintowego poszczególnych części konstrukcji nośnych prawie nie stosuje się. Znacznie ekonomiczniejsze jest spawanie ich lub zgrzewanie, zwłaszcza że potrzebna dokładność wymiarów konstrukcji nośnej sprzętu radiotechnicznego jest z reguły mała. Do łączenia gwintowego blach i materiałów plastycznych opłaca się ze względów technologicznych stosować śruby Parkerą, to jest stalowe śruby hartowane, które mogą być wkręcane wkrętakiem w otwór bez uprzedniego narzynania w nim gwintu. Śruby Parkera zaostrzone i o bardzo dużym skoku ich gwintu mogą być wbijane młotkiem.
W większości wypadków połączenia gwintowe powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się ich, jeśli nie w czasie pracy, to w czasie transportu. Z różnych sposobów unieruchomienia śrub i nakrętek najpospoliciej stosuje się podkładki sprężynujące oraz pokrywanie zalewą (lakierem lub emalią) łbów lub końców śrub.