Search
środa 19 Czerwiec 2019
  • :
  • :

Samodzielna walka ze smogiem

Z każdej strony docierają do nas informacje o niezadowalającym stanie powietrza zarówno w większych, jak i w tych malutkich miastach. Oczywiście poziom smogu w tych miejscach znacznie się od siebie różni, jednak mimo wszystko każdy w pewnym stopniu jest narażony na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczeń. Istnieją jednak sposoby, aby we własnym mieszkaniu cieszyć się czystym powietrzem.

Rośliny domowe

Jak wiemy, rośliny produkują tlen, a pobierają niezbędny do fotosyntezy dwutlenek węgla, dlatego często mogą one służyć jako naturalne oczyszczacze powietrza. Jednak to nie jedyna zaleta domowego ogródka, ponieważ rośliny zielone wyłapują kurz i wiele innych zanieczyszczeń. Najlepiej wybierać rośliny, które lubią cień oraz te mające duże i cienkie liście. To właśnie one sprawdzą się najlepiej w oczyszczaniu naszego domowego powietrza. Kupując rośliny domowe, koniecznie sprawdźmy, czy nie posiadają one szkodliwych substancji. To szczególnie ważne, jeżeli w domu mieszkają małe dzieci.

Odpowiednia wentylacja

Ogromną rolę w utrzymaniu wysokiej jakości powietrza w naszym mieszkaniu odgrywa jego wietrzenie. Wydaje się, iż wiele osób bagatelizuje kwestię regularnego wpuszczania do pomieszczeń świeżego powietrza, a wietrzenia jest naprawdę ważne. Najlepiej wykonywać je za pomocą tak zwanego krótkiego przeciągu. Cały proces powinien trwać od kilku do kilkunastu minut. To idealny sposób, ponieważ nie wyziębiamy ścian, a powietrze we wnętrzu jest zdecydowanie świeższe Ogromne znaczenie dla jakości naszego powietrza ma również system wentylacji. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać go regularnie, ponieważ może nam to pomóc zapobiec różnego rodzaju chorobom. Dużą wagę przywiązujmy do takich pomieszczeń, jak kuchnia i łazienka. To niezwykle ważne, jeżeli oczyszczanie powietrza ma przynieść pożądane rezultaty.

Walka z kurzem

Jest to całkowicie normalne, że w każdym domu bez względu na to, jak często sprzątamy, osadza się kurz. Jego zawartość w powietrzu jest dla nas dość szkodliwa nie zależnie od tego, czy mamy problemy z układem oddechowym czy też nie. Dlatego należy regularnie ścierać kurz przy pomocy zwilżonej ściereczki. Dzięki mokrej szmatce kurz nie unosi się w powietrzu, lecz w całości wnika w materiał. Oczywiście podczas sprzątania nie powinniśmy używać drażniących drogi oddechowe środków chemicznych. Nie tylko zanieczyszczają one powietrze, ale również gwarantują nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu. Pamiętajmy również o takich rzeczach, jak poduszki, koce, firany, zasłony czy dywany. Są one bowiem tak zwanymi łapaczami kurzu, który następnie wdychamy. Zaleca się trzepanie tego typu elementów dekoracyjnych co najmniej raz w tygodniu na świeżym powietrzu.

Pozostałe parametry powietrza

Pamiętajmy, że zimą i w całym okresie grzewczym powietrze w naszym mieszkaniu ulega znacznemu przesuszeniu. Pierwszym objawami złego stanu powietrza jest swędzenie skóry i drapanie w przełyku. Wilgotność powietrza jest ogromnie ważna. Możemy używać różnego rodzaju nawilżaczy lub po prostu wieszać mokre ręczniki na gorących kaloryferach. Jest to tradycyjny, sprawdzony sposób na nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.

Oczyszczacz powietrza – zawsze skuteczne rozwiązanie

Jak łatwo zauważyć, oczyszczanie powietrza to długotrwały i wbrew pozorom bardzo skomplikowany proces. Idealnym rozwiązaniem dla naszych potrzeb są oczyszczacze powietrza. Dostępne dziś na rynku urządzenia posiadają wiele przydatnych funkcji, dzięki którym wykonują za nas wszelkie prace, mające na celu polepszenie jakości powietrza. Bardzo często oczyszczacz powietrza pełni również funkcję jonizatora oraz nawilżacza. Najlepsze oczyszczacze powietrza to takie, które mogą pracować w nocy oraz w czasie, gdy jesteśmy w pracy czy na zakupach. Wiele osób boi się o hałas emitowany przez te niewielkie urządzenia, jednak praca dobrego oczyszczacza powietrza odbywa się naprawdę cicho, co jest bardzo ważne dla osób posiadających w domu zwierzęta czy niemowlaki.

Najlepsze oczyszczacze powietrza można znaleźć jedynie po określeniu własnych potrzeb oraz dostosowaniu parametrów urządzeń do pomieszczeń. Oczyszczanie powietrza jest proste i nie wymaga od nas większego wysiłku, musimy jedynie pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów w urządzeniu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *