Search
poniedziałek 24 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Rola konta bankowego w życiu człowieka

Chyba najbardziej popularnym produktem finansowym w Polsce jest konto bankowe. W dzisiejszych czasach, nie można sobie wyobrazić funkcjonowania bez rachunku bankowo. Konto jest rodzajem depozytu, dzięki któremu możemy przechowywać oszczędności. Charakteryzuje się bezpieczeństwem oraz łatwym dokonywaniem operacji.

Konta, lokaty bankowe oraz inne produkty oszczędnościoweGłówną cecha konta bankowego jest możliwość wpłaty oraz wypłaty środków z rachunku. Pozwala nam to na otrzymywanie różnego rodzaju przychodów pieniężnych, np. ze sprzedaży samochodu lub z wynagrodzenia. Możliwe jest także wypłacanie oszczędności z konta m.in. za pomocą bankomatów, jak również z placówek bankowych. Karta płatnicza, która jest jednym z narzędzi przy korzystaniu z konta bankowego, może nam bardzo ułatwić życie. Za pomocą karty debetowej, będziemy mogli płacić bezgotówkowo w różnych sklepach oraz restauracjach. Karta przede wszystkim służy do wybierania pieniędzy z bankomatów.

Inną cechą konta bankowego jest możliwość dokonywania przelewów z konta no konto. W ten sposób możemy bezproblemowo przetransferować środki pieniężne. Jednym z rodzajów przelewów jest zlecenie stałe. Taki przelew jest dokonywany co pewien ustalony czas. Służy on do opłacania stałych rachunków miesięcznych. Dzięki zleceniu stałemu, nie musimy co miesiąc martwić się, czy nasze rachunki zostaną zapłacone. Transakcje możemy przeprowadzać na kilka sposobów. Najwygodniejszy to skorzystanie z Internetu, jeśli nasze konto posiada taką usługę. W innym razie możemy wybrać się do oddziału banku i tam wykonać przelew.

Wadą konta bankowego jest brak oprocentowania. Przetrzymując nasze oszczędności na rachunku bankowym, nie uzyskujemy dochodu. Nasze pieniądze nie pracują same na siebie, jak w przypadku lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego. Dlatego konto oszczędnościowe jest często atrakcyjną alternatywą dla zwykłego konta bankowego. Konto oszczędnościowe jest oprocentowane i działa na takiej samej zasadzie jak konto osobiste. Jedyną różnicą jest nieco mniejsza płynność środków na koncie oszczędnościowym. Dokonując wielu przelewów w ciągu miesiąca poprzez konto oszczędnościowe, będziemy musieli jednak zapłacić dodatkowe prowizje na rzecz banku.

Dlatego przy wyborze odpowiedniego dla nas konta osobistego, powinniśmy kierować się takimi kryteriami jak: koszty korzystania z konta, dodatkowe usługi, oprocentowanie oraz dostępność. Jeśli chodzi o koszty związane z korzystaniem z rachunku to chodzi m.in. o opłaty za przelewy, za prowadzenie konta, a także za kartę debetową oraz wypłaty z bankomatów. Do dodatkowych usług możemy zaliczyć inne atrakcyjne produkty finansowe, oferowane w banku prowadzącym nasz rachunek. Łatwość dostępu jest w dzisiejszych czasach kluczowa. Z tego względu, także dostępność powinna być szczegółowo analizowana przez klientów. Podsumowując, konto osobiste jest produktem niezbędnym w życiu człowieka. Lokaty bankowe, konta oszczędnościowe czy inne produkty finansowe mogą przynieść większe zyski. Jednak rachunek bankowy oferuje większą płynność deponowanych środków.