Search
piątek 17 Sierpień 2018
  • :
  • :

Rodzaje tynków wewnętrznych

Każdy kto ma w planach dom, lub stawia budynek innego rodzaju zwykle zastanawia się jakie tynki wewnętrzne będą stanowiły optymalne rozwiązanie, które najlepiej sprawdzą się w jego wnętrzu. Do wyboru są dwie główne opcje – tynki cementowo wapienne, oraz tynki gipsowe.

Tu pod uwagę musi wziąć koszta, które gotowi jesteśmy ponieść, podłoże na którym kłaść będziemy tynk, warstwę która po tynkowaniu stanowić będzie wykończenie wnętrza oraz to do czego wnętrze będzie przeznaczone i to jaka będzie panowała w nim wilgotność i ciepłota. Na czym więc polega różnica?
Tynki cementowo wapienne, zwykle są trudniejsze w obróbce, wymagają nakładania warstwowego (3 warstwy) i co za tym idzie schną dłużej. Są też chropowate po nałożeniu, co sprawia iż trzeba na ich powierzchnię kłaść jeszcze materiały wygładzające. Uważane są natomiast za trwalsze, bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Są tańsze od gipsowych, ale nakład pracy przeznaczony na obróbkę jest kosztowniejszy.

Trzeba więc i to wziąć pod uwagę przy wyborze rozwiązania. Tynki gipsowe kładzie się nieco szybciej, przy fachowym położeniu może obejść się bez warstwy gładzi, co pozwala zaoszczędzić czas i zredukować koszta. Są natomiast mniej trwałe. Trzeba na nie uważać przy codziennych czynnościach, a już na pewno przy cięższych pracach, takich jak przenoszenie mebli, czy wiercenie dziur w ścianach. Warto też, w obu przypadkach postawić na dobrych fachowców. Odpowiednio położony tynk ułatwi kolejny etap prac (gładzenie, malowanie, tapetowani) co w sumie pozwoli nam zaoszczędzić na czasie i pieniądzach. Ważne też jest odpowiednie rozłożenie kabli elektrycznych.

Ma to znaczenie przy późniejszym doborze grubości tynku, gdyż, jak wiadomo, te muszą być całkowicie schowane pod tynkiem. Reasumując – jeśli chcemy mieć tynki trwałe, czas przeznaczony na schnięcie, oraz kolejny etap robót (położenie i dotarcie gładzi) nie stanowi przeszkody, możemy śmiało wybrać tynki cementowo wapienne. Jeśli natomiast nagli nas czas, chcemy mieć prace szybko za sobą a trwałość nie jest dla nas najistotniejszą sprawą, najlepiej pokusić się o położenie tynków gipsowych. Warto też pamiętać o odpowiednim doborze pracowników budowlanych. Najlepiej skorzystać z oferty kogoś, kogo już znamy, albo z usług osób polecanych przez znajomych i takich, których poprzednie prace możemy ocenić osobiście. Często dobry fachowiec, bądź ekipa fachowców a właściwie ich dobrze i sprawnie wykonana praca pozwoli nam na duże oszczędności czasu, pieniędzy i nerwów.

Reklama: http://www.inside-system.pl/Oferta/tynki
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *