Search
niedziela 23 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Regiony walczą o strategiczne inwestycje

Rozwój regionów, powiatów, miast i wsi jest związany z ich konkurencyjnością, atrakcyjnością dla biznesu. Nowe strategiczne inwestycje są w stanie ożywić te miejsca, w których dotychczas bezrobocie było na wysokim poziomie. Dlatego też obecnie regiony w Polsce walczą o to, aby to właśnie w nich powstawały coraz to nowe inwestycje w różnych branżach, począwszy od centrów logistycznych, poprzez hale produkcyjne i montażowe, a skończywszy na inwestycja w kulturę czy naukę. Głównym magnesem są między innymi specjalne strefy ekonomiczne, które pozwalają na prowadzenie w ich ramach działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, niemniej to nie wszystko, aby przyciągnąć strategiczne inwestycje do danego regionu – tutaj praktycznie możliwości są nieograniczone.

Najwięcej inwestycji budowlanych realizowanych jest w okolicach stolicy – właśnie tam powstają wspomniane centra logistyczne, budowane są hale montażowe, produkcyjne, magazyny i inne obiekty, które niezbędne są firmom do prowadzenia efektywniej działalności. Warszawa jest świetnie zlokalizowana i skomunikowana z okolicznymi krajami i stolicami innych państw, dzięki czemu często są w niej realizowane strategiczne inwestycje zagranicznych firm. Plusem są dobre połączenia drogowe, kolejowe oraz lotnicze wraz z portem Okęcie na czele. Warszawa jako stolica Polski także jest miejsce prestiżowym, a dodatkowo warto wskazać, że koncentruje się tam w dużej mierze życie biznesowe, znajduje się dużo urzędów, instytucji, więc można załatwiać wiele spraw o wiele prościej niż wtedy, gdy strategiczne inwestycje byłyby ulokowane w innych miejscach. Wcale nie znaczy to, że Warszawa jest w tym przypadku jedynym rozwiązaniem.

Zapraszają także inne miasta i regiony kraju, które chcą przyjąć strategiczne inwestycje. Specjalne strefy ekonomiczne działają w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, śląskim i małopolskim, a także lubuskim, zachodniopomorskim, łódzkim czy podkarpackim. Każdy region Polski ma zatem pod tym względem coś interesującego do zaoferowania swoim inwestorom. Inwestorzy chętnie wybierają okolice Krakowa, Wrocławia czy Wałbrzycha, także inwestycje pojawiają w strefach nadmorskich – wszystko zależy już od wymagań inwestorów.

Aby zachęcić inwestorów do przyjeżdżania do Polski i inwestowania, przeprowadzane są liczne kampanie promocyjne. Reklamy można znaleźć w internetowych międzynarodowych serwisach branżowych, w prasie biznesowej, promocja odbywa się podczas licznych wydarzeń, na przykład targów czy konferencji. Również rząd, poszczególne ministerstwa pracują, aby wypromować pod tym względem Polskę w świecie i przyciągnąć do niej nowych strategicznych inwestorów.