Search
sobota 25 Maj 2019
  • :
  • :

Raporty nieruchomości oraz czynniki wpływające na wyceny mienia

Każdy, kto kiedykolwiek decydował się na dokonanie profesjonalnej wyceny swojego mieszkania, domu, gruntu rolnego, działki pod zabudowę czy też lokalu użytkowego, bez wątpienia stanął przed koniecznością zgłoszenia się do uprawnionego rzeczoznawcy majątkowego, którego rolą jest przede wszystkim bezstronne szacowanie wartości mienia.

raportyAby wycena mogła przebiegać bez zarzutu, rzeczoznawca dokonuje wizji lokalnej, podczas której sporządza dokumentację fotograficzną oraz wynotowuje wszelkie czynniki, które mają niebagatelne znaczenie w kontekście określenia konkretnej nieruchomości jako atrakcyjnej dla potencjalnych nabywców lub też nieatrakcyjnej. Nie mniej ważne są wszelkiego typu analizy rynkowe oraz raporty nieruchomości głównie dlatego, że na ich podstawie stosunkowo łatwo wiarygodnie dokonać szybkiego podsumowania tego, co obecnie dzieje się w branży.

Wiadomo bowiem, że cena rynkowa nieruchomości zależy przede wszystkim od ceny, którą są w stanie zaoferować za konkretny obiekt sami odbiorcy oraz od cen, które zostały uzyskane w różnego typu transakcjach kupna-sprzedaży w określonym czasie. Wiele osób jest wielokrotnie rozczarowanych niską ceną, jaka została ustalona podczas procesu szacowania, zwłaszcza, że zwykle do posiadanych przez nich nieruchomości mają stosunek emocjonalny i sentymentalny.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko raporty nieruchomości oraz analizy trendów mają decydujące znaczenie w określeniu mieszkania czy domu za wartościowe, ale przekładają się na to całe grupy zmiennych, spośród których przede wszystkim można wytypować czynniki fizyczne, czynniki ekonomiczne, czynniki prawne oraz czynniki środowiskowe. Wycena nieruchomości nie jest zwykle przeprowadzana tylko i wyłącznie w oparciu o dane takie, jak lokalizacja, bezpośrednia obecność miasta, typ budownictwa, czy też wszelkiego typu przeprowadzone remonty, ale także ukształtowanie terenu, na którym znajduje się obiekt, typ klimatu, uzbrojenie terenu czy stopień nasłonecznienia.

Każdorazowo zwraca się uwagę także na dostępne formy kredytowania, poziom bezrobocia w określonej okolicy, zamożność społeczną, stan rozwoju gospodarczego, plany zagospodarowania określonej przestrzeni, formę władania nieruchomością, a także bezpośrednie sąsiedztwo oraz sytuację demograficzną regionu, które mają tutaj niebagatelne znaczenie.