Search
sobota 25 Maj 2019
  • :
  • :

Przyjrzyjmy się mieszkaniom dla młodych

Młode osoby, które planują zakup własnego mieszkania mogą skorzystać z projektu „Mieszkania dla młodych”. Inicjatywna została stworzona z myślą o nabywcach, którzy spełniają odpowiedni warunek wiekowy oraz dysponują oszczędnościami na wpłatę własną. Projekt MdM obejmuje wszystkie województwa Polski, a limity dopłat do wkładu własnego zależne są od wybranego regionu. Przyjrzyjmy się jednak stolicy Małopolski. Jaki pułap cenowy obowiązuje na terenie Krakowa i na jaki lokal mieszkalny mogą liczyć młodzi nabywcy?

nieruchomości dostępne w mdm w krakowie

Projekt „Mieszkania dla młodych” przeznaczony jest dla osób, które planują zakup mieszkania, jednak nie każdą nieruchomość można nabyć. Aby otrzymać dofinansowanie ze strony państwa konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków, np. brak wcześniejszego posiadania nieruchomości, czy też dysponowanie wpłatą własną. Inicjatywa jest propozycją zarówno dla osób samotnych, par bezdzietnych, jak i rodzin z potomstwem. Kwota dopłaty do wkładu własnego zależna jest od liczby wychowywanych dzieci, a także województwa, w którym nabywamy lokal mieszkalny. Projekt MdM spotkał się z dużym zainteresowaniem młodych nabywców nieruchomości, a banki stopniowo zaczęły dostosowywać oferty kredytowe do potrzeb klientów.

Wraz z początkiem 2014 roku młodzi kredytobiorcy mogli zacząć starać się o kredyt hipoteczny w PKO Bank Polski S.A. oraz Pekao S.A. Na terenie Krakowa, od 1 stycznia rynek mieszkaniowy oferował około 600 lokali, które spełniały warunki projektu „Mieszkania dla młodych”, co stanowiło 8% całościowej oferty deweloperów. Istotne jest, iż młody nabywca może zakupić nieruchomość, która spełnia odpowiednie limity cenowe, dostosowane do konkretnego województwa. Na terenie Małopolski pułap ten wynosił 4894,45 zł. Badania wykazały, iż inicjatywa MdM w obrębie Krakowa nie cieszy się entuzjazmem, z tego powodu, iż limit cenowy nie jest korzystny. Wymagania finansowe umożliwiają zakup mieszkania wyłącznie na terenie Wzgórz Krzesławickich, a także w dzielnicy Bieżanów-Prokocim.

Młody nabywca musi także pamiętać, iż do projektu kwalifikują się wyłącznie nieruchomości, które oferowane są na runku pierwotnym. Przejrzeć takie oferty można bezpośrednio na stronach deweloperów, jak Tętnowski, Salwator (http://www.salwator.com.pl/mieszkania) czy Activ Investment. Limit cenowy zmusza beneficjentów do poszukiwania lokali mieszkalnych oraz domów na obrzeżach Krakowa. Popularnością cieszy się Podgórze Duchackie, Czyżyny, Nowa Huta, czy też Borek Fałęcki. Inwestycje, które obecnie powstają na terenie stolicy Małopolski często zostają zaopatrzone w niższy standard, gdyż jest to jedyny sposób na obniżenie kosztów mieszkań i dostosowanie oferty do wymogów projektu MdM.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *