Search
wtorek 25 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Projektowanie stron WWW specjalista czy zdolny lecz nieprofesjonalista.

Firma bez strony www ma w zasadzie kiepskie szanse na to, by zaistnieć na rynku. Witryna jest przecież niczym okno na świat. Z jednej strony pozwala wyjrzeć na zewnątrz i być bliżej swoich odbiorców, z drugiej samym odbiorcom daje informację, że się jest i że ma się taką a taką ofertę. Konkurencja jest więc ogromna. Każdy kto wpisze frazę dotyczącą szukanego produktu otrzyma całą listę punktów, gdzie swą potrzebę zaspokoi. Okazuje się więc, że wygrywa nie ten nawet co ma ofertę najatrakcyjniejszą (choć bez wątpienia ma to znaczenie olbrzymie), lecz ten co najgłośniej, najwyraźniej na tej wirtualnej agorze krzyczy, zwracając jednocześnie na siebie uwagę setek par oczu.

Skoro więc strony internetowe stają się tak atrakcyjną reklamą i „naganiaczem” klientów, nie dziwi fakt, że projektowanie stron WWW, jakie oferuje wiele firm informatycznych cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Zastanawiać może jedynie to, komu zlecić wykonanie witryny i na ile opłaca się w nią inwestować swoje zasoby.

Otóż zdaniem specjalistów jeśli chodzi o firmowe strony, lub witryny dla instytucji, czy organizacji, to zdecydowanie najrozsądniej zlecić projektowanie stron podmiotom zajmującym się tym profesjonalnie. W przypadku celów finansowych wysoki poziom liczy się szczególnie.

Szukając profesjonalnego wykonawcy warto kierować się doświadczeniem, opiniami innych klientów (często zresztą zamieszczanych przez firmy na jednej z podstron) oraz obejrzeć dokładnie strony, które wykonali. Warto też przeczytać o tym co proponują swoim klientom. Naprawdę można się zdziwić, jak szeroka jest oferta właśnie jeśli chodzi o projektowanie stron WWW.

Naturalnie z profesjonalizmem wiąże się cena. Niestety wiele osób i firm, szczególnie tych, które dopiero rozkręcają działalność wręcz odstrasza. Cóż powiem jedno: trzeba wiedzieć gdzie oszczędzać, no bo na pewno nie na wizerunku.

Tak jednak zupełnie poważnie projektowanie stron można podzielić jakby na dwie kategorie: pierwsza: kreacja stron „na teraz” oraz druga – właściwa kreacja stron. W pierwszym przypadku zlecamy projektowanie stron WWW jakieś firmie (taniej) i otrzymujemy produkt – witrynę, spełniającą wymagania na dany czas. Wyobraźmy sobie że taka „impreza” kosztuje nas 2 000 zł. Za rok szczęśliwie okazuje się, że nieźle nam idzie i nasza działalność rozwija się. Witryna staje się zbyt uboga i nie spełnia naszych oczekiwań. Jednocześnie mamy więcej gotówki, zatem zgłaszamy się do firmy oferującej profesjonalne projektowanie stron WWW. A tam, cóż… ku naszemu rozczarowaniu okazuje się, że witryna, jaka do tej pory dysponowaliśmy jest w swej strukturze dość sztywna, i nie da się jej rozbudować o nowe elementy. Ponadto przerabianie jej na siłę jest droższe niż zrobienie nowej. Decydujemy więc się na kreację nowej witryny, tym razem wyposażonej w niezbędne dodatkowe elementy. Kosztuje nas to powiedzmy 5 000.

Rachunek jest prosty, na usługę pod tytułem: projektowanie stron WWW wydaliśmy 7 000 zł. Sporo prawda?

Tak naprawdę, gdyby od razu przyjść do profesjonalistów, za wykonanie prostej, podstawowej lecz elastycznej z możliwością rozbudowy strony wydalibyśmy może połowę całej sumy. Konieczne aktualizacje i przeróbki także wyszłyby taniej.

Jest takie powiedzenie, żeby lepiej zrobić raz, a porządnie niż kilka razy byle jak, bo to drugie rozwiązanie znacznie bardziej jest kosztowne. I chodzi tu nie tylko o koszty finansowe, ale też cały wysiłek (duży przecież), który włożyć trzeba w poszukiwania, tworzenie koncepcji i współpracę z wykonawcami.