Search
środa 26 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Pożyczki i ich rodzaje.

Co to jest pożyczka, to każdy wie,  więc darujmy sobie wyjaśnianie tego terminu. Podobnie, jak – koń jaki jest , każdy widzi. Skupmy się raczej na ich rodzajach, bo taka wiedza może mieć praktyczne znaczenie.

Zacznijmy od pożyczek bankowych, które określa się mianem kredytów gotówkowych. Używając kolokwialnego języka, należy stwierdzić, że nie każdy jest w stanie załapać się na bankowy kredyt gotówkowy czyli na pożyczkę gotówkową z banku. Aby móc takowy kredyt otrzymać, trzeba mieć zdolność kredytową. A zdolność kredytowa, to przede wszystkim stałe, legalne i udokumentowane źródło dochodów i to nie w byle jakiej wysokości oraz brak wymagalnych kredytów (z zaległościami w spłacie rat) jak i nie nazbyt wielka kwota kredytów zaciągniętych w ogóle (niekoniecznie zaległych). Jak chodzi o inne kredyty i długi, to banki bazują przede wszystkim na informacjach z BIK – Biura Informacji Kredytowej. Moim zdaniem, powinny też sprawdzać zadłużenie w Krajowym Rejestrze Długów ale z tego, co wiem, to tylko nieliczne sprawdzają. Pożyczki bankowe to także karty kredytowe a konkretnie debet jaki można wykorzystać na karcie kredytowej. Tu kwestia zdolności kredytowej sprawdzana jest przed wydaniem karty i przyznaniem limitu. Limit na karcie można wykorzystać bądź nie a jak wykorzystać, to w dowolnym czasie. Warto rozważyć złożenie wniosku o wydanie karty kredytowej jeżeli (jeszcze) mamy zdolność kredytową, bo na przysłowiową czarną godzinę, karta kredytowa może być jak znalazł i nie będziemy musieli zwracać się wtedy o pożyczkę do pozabankowej firmy pożyczkowej.

No właśnie, chyba płynnie i gładko przeszedłem do pożyczek pozabankowych, czyli pożyczek oferowanych przez parabanki. Często mówi się na nie “kredyty bez BIK” i jak sama ta nazwa wskazuje, można je otrzymać mając marną historię kredytową uwidocznioną w Biurze Informacji Kredytowej, czyli w sytuacji w której każdy bank odrzuci wniosek o kredyt gotówkowy i jakikolwiek inny. jak jednak nietrudno zgadnąć, pożyczki pozabankowe bez BIK są znacznie droższe od pożyczek bankowych i niż debet na karcie kredytowej. Jednak jak trzeba, to trzeba, bez sensu tylko, gdy ktoś ma zdolność kredytowa a nie ma pojęcia o różnicy kosztów pomiędzy pożyczka bankowa a pozabankową i w tej nieświadomości wnioskuję o tę ostatnią, bo np. reklama mu się spodobała.

Osoby, które nie mogą liczyć na pożyczkę z banku (ale nie tylko takie osoby), mogą zgłosić zapotrzebowanie jako pożyczkobiorca na jakimś portalu pośredniczącym w udzielaniu pożyczek pomiędzy ludźmi, pożyczek określanych jako społecznościowe. Zwykle są one znacznie tańsze od pożyczek z parabanków a niekiedy i tańsze od bankowych kredytów gotówkowych a niektórzy pożyczkodawcy prywatni są gotowi udzielać pożyczek bez rygorystycznego sprawdzania pożyczkobiorcy albo bez żadnego sprawdzania jego zdolności kredytowej.