Search
wtorek 25 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Porady finansowe, które powinieneś znać

Przed nami wakacje, do urlopów Polakom nie zostało wiele czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i uporządkować swojej finanse domowe. Niewielu z nas stać na pokrycie całkowitego kosztu letniego wyjazdu za granicę, ale są sposoby, które przybliżą cię do tego i pozwolą uniknąć. Szukanie oszczędności wśród podstawowych produktów to szansa na nauczenie się racjonalnego wydawania pieniędzy oraz dbania o odpowiedni poziom zabezpieczenia.

finanseZanim sięgniesz po telefon i zadzwonisz do swojego doradcy finansowego w sprawie krótkoterminowej pożyczki, spróbuj skorzystać z odmiennych źródeł finansowania nagłych potrzeb. Jeśli w domu zepsuła się jakaś elektronika i musisz nagle nabyć np. nową pralkę lub lodówkę wybierz się do znanych w kraju sieci handlowych i spytaj o możliwość rozłożenia zakupów na raty. Wiele z nich oferuje rzeczywiste 0 %, co wydaje się być znacznie atrakcyjniejszą propozycją w porównaniu do tradycyjnych produktów bankowych jakimi są kredyty. Możesz spróbować swoich sił także z kartą debetową. Część posiada nieoprocentowany próg limitu (najczęściej do 1000 zł), który możesz wykorzystać do pokrycia nagłych kosztów. Nie masz takich możliwości? Zostaje tylko kredyty, ale do tego także warto podejść z rozsądkiem.

Zanim podpiszesz umowę, sprawdź jakie warunki stawia przed tobą bank i wypytaj obsługę o wszystkie ukryte koszty, przykryte pod niewielkim druczkiem. Bywa, że do zobowiązania doliczone zostanie ubezpieczenie, a te potrafi znacznie pogorszyć stan domowego portfela. Nie pozwól, aby finanse osobiste uciekały ci bokiem przez nieodpowiedzialną decyzję. Jeśli nie masz do tego głowy, możesz skorzystać z pomocy niezależnego doradcy, ale warto oszczędzić na tej usłudze i we własnym zakresie przeszukać oferty dostępne w internecie.

Jeśli jesteś na dobrej drodze i kredyt będzie dla ciebie dużym obciążeniem psychicznym, poszukaj oszczędności wokół siebie. Zacznij planować przyszłe wydatki na kartce papieru lu w kalendarzyku. Zapisuj wszystkie potencjalne, stałe i płynne rachunki, które pozwolą ci na cięcie niektórych kosztów i zmarginalizowanie tych, związanych z często nieprzemyślanymi decyzjami. Pamiętaj, że przeznaczając nawet 10 % swoich miesięcznych dochodów na konto oszczędnościowe lub lokatę będziesz bardziej samodzielny i zabezpieczysz swoje życie przed nagłymi zakrętami. Do tego wykorzystuj sprawdzone produkty finansowe takie jak np. karty płatnicze, ponieważ te pozwalają na uzyskanie tzw. cashbacku, czyli zwrotu części kosztów z tankowania lub zakupów w sklepie spożywczym.