Search
niedziela 23 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Olej sojowy

Olej sojowy to bardzo wielozadaniowy produkt, który powinien być jednym z kluczowych składników zrównoważonej diety. Wykorzystacie go tak w swojej kuchni, jak i w domowej kosmetyce. Mają na to wpływ jego wyjątkowe właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Przyda się nam w prewencji chorób układu krążenia, a dodatkowo sprawdza się przy pielęgnacji cery tłustej. Badamy jakie dokładne działanie ma ten olej i dlaczego warto go kupić już teraz. Zapraszamy do zapoznania się z treścią.

 

Olej sojowy a wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Zawartość oleju w nasionach soi jest stosunkowo niska. W tym przypadku wynosi od 18 do 24 procent. To niewiele w porównaniu do innych nasion oleistych. Zawiera przy tym kwasy jednonienasycone (23-32%), jednak większość, to te wielonienasycone (50-64%). Co to oznacza? Dużą zawartość kwasów omega-3 i omega-6, a przy tym także ten alfa-linolowy, tak bardzo cenny dla organizmu człowieka. Jego wyjątkowe właściwości wyciągane są także przez tłoczenie na zimno. Wszystko to wpływa na obniżenie złego cholesterolu LDL oraz podniesienie tego dobrego, HDL. Pomagamy sobie tym niezwykle znacząco, zapobiegając miażdżycy czy związanych z nią chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym chorobie wieńcowej i zawałowi serca. To informacje głównie dla mężczyzn, bowiem to oni w szczególności cierpią na takie schorzenia. Taki olej to także poprawa pracy mózgu (pamięć, koncentracja) i wzroku. Ogólne wzmocnienie organizmu jest odczuwalne stosunkowo szybko, tak jak i wsparcie prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, układu oddechowego, a także nerek i narządów rozrodczych. Nieźle, prawda?

 

 

Olej sojowy a zdrowie psychiczne

olej sojowy

 

Duża zawartość lecytyny wpływa także na wsparcie przy zaburzeniach pamięci. Zwalczymy z nim osłabioną zdolność koncentracji, nadpobudliwość nerwową, bezsenność, stany wyczerpania psychicznego i umysłowego. A to jedynie część z korzyści, które dostrzegamy pod tym jednym aspektem. Możecie być zaskoczeni, jak wielki wpływ na życie człowieka ma sam olej sojowy. Nazywamy jest witaminą płodności, bowiem wspiera zachowanie prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych.  W samej kuchni sprawdzi się jako dodatek do surówek, sałatek czy potraw szykowanych na zimno. To doskonały główny składnik sosów czy nawet majonezu. Ma idealną konsystencję. Spożyjemy go także bezpośrednio, nie więcej niż 1 bądź 2 łyżki dziennie. Będzie to niezwykle przydatne szczególnie wówczas, gdy wykonujemy pewne czynności umysłowe, które wymagają od nas pełnego skupienia. To tak jakbyśmy weszli na jakąś stronę, wybrali najciekawszą dla nas opcję i rozpoczęli przygodę z grą na pieniądze. Wówczas musimy być gotowi na każdą możliwość i zawsze w stu procentach. Tylko wtedy spodziewamy się rezultatów, o jakie nam chodzi.

 

Same właściwości oleju sojowego to prawdziwa kopalnia wiedzy. Bo czy moglibyście wcześniej przypuszczać, że spisze się równie dobrze także w kosmetyce? Używa się go dla przykładu do produkcji kremów, mleczek bądź mydeł. Na jego właśnie bazie wytwarzane są także olejki do masażu, które lubią tak kobiety jak i mężczyźni. Sam produkt wykorzystamy do pielęgnacji skóry tłustej, ze skłonnością do łojotoku, gdyż reguluje wydzielanie sebum oraz łagodzi powstałe stany zapalne. Gdy tylko dbacie o to, jak wyglądacie (abstrahując już od kwestii kulinarnych i zdrowia wewnętrznego), miejcie na uwadze, że zawarta w oleju witamina E to silny przeciwutleniacz. Chroni on organizm przed stresem oksydacyjnym czy uszkodzeniem komórek, które może być wywołane przez wolne rodniki. Innymi słowy, opóźnia proces starzenia się naszej skóry.