Search
wtorek 25 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Od czego rozpocząć oszczędzanie pieniędzy?

Problemy z oszczędzaniem pieniędzy zdaniem ma co trzeci Polak, co potwierdzają oficjalne dane statystyczne. Okładanie funduszy na rachunku bankowym przestaje Ci wystarczać? Być może warto zmienić swoje przyzwyczajenia i zacząć optymalnie zarządzać środkami. Finanse w polskim systemie bankowościEksperci mają na to kilka rad. Od czego zacząć? Powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad konkretnym celem oszczędzania. Tylko precyzyjne zadanie pozwoli Ci na wypełnienie zobowiązania, a dzięki temu Twoja mobilizacja będzie znacznie większa niż dotychczas. Oszczędzanie nie jest problemem w krótkim terminie. Zakup elektroniki do domu lub gromadzenie finansów na wycieczkę zazwyczaj nie sprawiają nam większego dyskomfortu.

Problem pojawia się kiedy mamy w zanadrzu długotrwałą inwestycję w rozwój osobisty lub bezpieczeństwo i tutaj coraz popularniejsza staje się emerytura. Jeśli będziesz miał dokładnie zdefiniowany cel, określ ramę czasową, w której chcesz się zmieścić. Tylko w ten sposób określisz kwotę, którą warto odesłać w każdym miesiącu lub tygodniu do banku i chociaż większość z nas narzuca sobie konkretny budżet, np. 100 – 200 zł, to znacznie lepszym podziałem jest ten wyrażony w %. Co każde 30 dni przeznaczaj na oszczędności 10 % swoich dochodów (nie przychodów). To umożliwi Ci na łatwiejsze balansowanie między trudnym, a lepszym statusem życiowym; może się okazać, że wcześniej wspomniane przeze mnie 100 zł może być dla Ciebie teraz niewielkim obciążeniem, ale trudno prognozować do będzie za rok lub dwa.

Metoda procentowa ułatwia to zadanie i pozwoli Ci na nauczenie się pewnych zachowań finansowych, których prawdopodobnie do tej pory jeszcze w sobie nie obudziłeś. Pamiętaj także o tych jak wygląda polska bankowość i sięgaj po sprawdzone rozwiązania finansowe. Lokata bankowa to wręcz doskonały sposób na gromadzenie środków i zabezpieczenie się przed potencjalnym wzrostem inflacji na rynku.

Jeśli nie chcesz tracić odsetek, a od czasu do czasu będziesz musiał posiłkować się odłożonym w ten sposób kapitałem, skorzystaj z rachunków oszczędnościowych lub rozliczeniowych. Ten pierwszy zazwyczaj nieco słabiej będzie pomnażał Twoje środki, to będzie także znacznie elastyczniejszy i dzięki temu pieniądze nie będą zamrożone przez dłuższy czas.