Search
sobota 25 Maj 2019
  • :
  • :

Mieszkania na parterze

Gdy zastanawiamy się nad kupnem i wyborem odpowiedniego mieszkania, pod uwagę musimy wziąć naprawdę różnorodne elementy. Na przykład lokalizację, która pod wieloma względami okazuje się naprawdę istotna. Rynek nieruchomości mieszkalnych jest obecnie bardzo bogaty, możemy zatem wybierać między innymi spośród domów jednorodzinnych, kawalerek, kamienic czy mieszkań deweloperskich. Każda przestrzeń posiada swoje wady i zalety, które trzeba ocenić w kontekście własnych oczekiwań. Mieszkania umiejscowione w blokach bądź kamienicach zazwyczaj znajdują się na kilku piętrach. Obawy budzi przede wszystkim mieszkanie na najniższym z nich, czyli oczywiście na parterze. Czy słusznie powinniśmy omijać takie nieruchomości szerokim łukiem? Jak się okazuje – niekoniecznie. Mieszkania parterowe wyróżniają się bowiem ciekawymi zaletami, o których także warto wspomnieć.

Parterowa wygoda

Nowoczesne mieszkania deweloperskie posiadają wygodne windy, dzięki którym „wejście” na najwyższe kondygnacje nie stanowi żadnego problemu dla osób starszych czy po prostu dla lokatorów z nie najlepszą kondycją (warto jednak pamiętać, że windy – jak wszystko – mogą ulec awarii!). W starszym budownictwie takich konstrukcji nierzadko brakuje, dlatego mieszkanie na parterze okazuje się często prawdziwym wybawieniem. Młode mamy nie muszą borykać się z wnoszeniem dziecięcego wózka, wejście po schodach z większymi zakupami również nie stanowi problemu.

Ogródki dla „parterowców”

Najniższe kondygnacje z reguły nie posiadają dodatkowych przestrzeni zewnętrznych w postaci balkonu czy tarasu. Warto jednak zaznaczyć, że przy niektórych blokach znajdują się niewielkie ogródki będące „zadośćuczynieniem” dla mieszkańców lokali parterowych. Tego typu trend pojawia się przede wszystkim w nowoczesnych mieszkaniach deweloperskich. Ale nie tylko, ponieważ nierzadko interesujące ogródki znajdziemy również przy mieszkaniach z rynku wtórnego. Jeśli chodzi o takie mieszkania Poznań czy Wrocław to miejsca, w których z pewnością je znajdziemy.

Dodatkowe zalety mieszkań na parterze

Mieszkania zlokalizowane na parterze posiadają dwie ważne zalety – wygodę oraz możliwość stworzenia niewielkiego ogródka na wyznaczonej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie wybrane elementy działające na korzyść parterowych lokali mieszkalnych. W kontekście plusów warto również wspomnieć o:

  • cenie mieszkania na parterze (jest ona z reguły niższa niż cena mieszkań na wyższych kondygnacjach),
  • zaletach remontowych (remont okazuje się o niebo łatwiejszy w mieszkaniach na niższych kondygnacjach; wniesienie sprzętu czy nowych mebli nie jest dużym problemem, gdy lokal znajduje się na parterze),
  • temperaturze! (jak się okazuje, latem w mieszkaniach na parterze jest chłodniej niż w mieszkaniach zlokalizowanych najwyżej; warto mieć świadomość tego, że słońce pojawiające się w mieszkaniu w godzinach popołudniowych może być naprawdę uciążliwym problemem).

    Wady mieszkań na parterze

    Mieszkania zlokalizowane na parterze mają również swoje wady. Warto jednak zauważyć, że z prawie wszystkimi przeciwnościami można sobie poradzić. Jeśli chodzi o prywatność, wystarczy zamontować w mieszkaniu żaluzje, firanki i zasłonki. Te ostatnie nie tylko ochronią nas przed wścibskimi sąsiadami, ale również sprawdzą się pod względem estetyki. Zagrożenie włamaniem? Rozwiązaniem jest montaż specjalnego alarmu. Zimna podłoga? Warto zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym. Wydaje się, że podstawowe wady mieszkań parterowych można szybko wyeliminować.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *