Search
środa 26 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Miejsca warte zobaczenia w Gruzji

Wycieczki Gruzja cieszą się coraz większą popularnością i nic w tym dziwnego. Kraj ten bogaty jest bowiem w unikatowe zabytki wpisane na listę UNESCO oraz dziewiczą przyrodę. Ma wiele oblicz, których nie sposób poznać podczas jednej wyprawy.

gruzinska kuchniaPierwszym przystaniem powinno być oczywiście Tbilisi – stolica Gruzja, nazywanie nie bez powodu perłą Kaukazu. Położona jest z dolinie rzeki Kury, na otaczających ją zboczach Kaukazu Małego. Mieszają się w niej kultury wschodu i zachodu. Szczególnie warto zobaczyć Stare Miasto, które zostało pięknie odnowione. Najsłynniejsza ulica Tbilisi – aleja Rustawelego to miejsce gdzie znajduje się secesyjny budynek opery, piękne zabytkowe kościoły, filharmonia oraz liczne teatry.

W zachodniej i zarazem najstarzej części miasta znajduje się wzgórze Sololaki, na które warto wjechać kolejką górską. Rozpościera się z niego niesamowity widok na pomnik Matki Gruzji i w zasadzie całe miasto. Pod koniec dnia można odpocząć w baniach, czyli łaźniach siarkowych. Nieopodal stolicy znajduje się malownicza miejscowość Stepantsamina. Położona jest u podnóży góry Kazbek. Zobaczyć tam można m.in. piękny klasztor.

Wycieczki do Gruzji (czajkatravel.pl) to także okazja do zwiedzenia rejonów wysokogórskich. Miejscowość Mestia wraz z Górną Swanetią została w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rejon wysokiego Kaukazu jest w zasadzie nieskażony działaniami człowieka. Można w nim spotkać słynne kamienne wieże oraz stare budowle obronne które służyły jako schronienie przed wrogimi najeźdźcami. W miejsca trudnodostępne można dotrzeć konno. W rejonie Swanetii z tysiąca skalnych źródeł (narzanów) wypływa krystalicznie czysta woda, która podobno ma właściwości lecznicze.

Adżaria i Batumi to z kolei górzysty region położony nad Morzem Czarnym. Słynie on z uprawy roślin cytrusowych oraz herbaty. Rejon ten zamieszkuje ludność islamska, która przyjęła tę religię podczas najazdu Turków. Adżaria często niesłusznie jest pomijana przez wielu turystów. Charakteryzuje się przede wszystkim malowniczymi pasmami górskimi poprzecinanymi licznymi potokami i wodospadami. Jako, ze jest ro teren muzułmański nietrudno spotkać tam strzeliste minarety.

Batumi powinno być przystankiem obowiązkowym podczas każdej wyprawy do Gruzji. Cechuje je kolonialna architektura, piękna przyroda oraz długi na kilkanaście kilometrów nadmorski bulwar. w nocy zaś kwitnie tam bogate życie towarzyskie.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *