Search
czwartek 20 Czerwiec 2019
  • :
  • :

Który tynk będzie najlepszy?

Tynk jest to nazwa powszechnie stosowana do określenia materiałów przeznaczonych do pokrycia ścian. Tynki można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale powinny także wykazywać się wysoką odpornością na działalność szkodliwych czynników atmosferycznych.

Tynki wewnętrzne pełnią raczej funkcję dekoracyjną. Wybór odpowiedniej zaprawy da pewność, że nie będzie ona pękała, czy odpadała oraz zapobiegnie wyhodowaniu szkodliwego grzyba lub pleśni. Właściwie dobrany materiał zapewni gładkie, odporne na zadrapania, równe ściany i sufity.

Tynki można nakładać ręcznie. Jest to jednak trudne i bardzo czasochłonne. Polega na rzucaniu zaprawy na powierzchnię, następnie zgarnia się jej nadmiar, zaciera się, a później wygładza. Inną metodą są tynki maszynowe, które nakłada się za pomocą agregatów tynkarskich. Za ich pomocą można wygodnie nałożyć odpowiednią ilość tynku na powierzchnię ściany. Jest to metoda, która pozwala na zaoszczędzenie czasu i materiału. Przenosząc tynk z silosu do agregatu tynkarskiego ograniczamy wykorzystywaną przestrzeń, która w przypadku ręcznego nakładania materiału jest konieczna do magazynowania tynku i odpadów.

Ze względu na rodzaj tynków możemy podzielić je na tynki cementowo-wapienne i gipsowe. Pierwsze z nich wykonuje się mieszając ze sobą cement, wapno, piasek i wodę. Nakłada się je w trzech warstwach: podkładową, podstawową i wykończeniową. W przeszłości tynki przygotowywało się mieszając poszczególne składniki w betoniarce. Sprawiało to jednak pewne problemy, gdyż poszczególne partie materiału mogły się różnić, a na ich jakość duży wpływ miało doświadczenie wykonawców i wykorzystywane surowce. Obecnie można kupić gotowe mieszanki do wykonywania tynków cementowo-wapiennych. Są one łatwo dostępne w marketach budowlanych i hurtowniach. Tynki gipsowe także przygotowywane są z gotowych mieszanek. Nanoszone są na ściany w jednej warstwie.

Przystępując do tynkowania powinniśmy zwrócić uwagę na szybkość i jakość wykonywanej pracy, a przy tym na narzędzia, które ułatwią nam to zadanie. Wykorzystując agregat tynkarski można zaoszczędzić czas i miejsce niezbędne do wykonywanej pracy. Nie warto też oszczędzać na materiałach służących do tynkowania. Zła jakość tynku przysporzyć nam może więcej problemów niż pożytku. Warto zwrócić również uwagę na doświadczenie i umiejętności osób, które będą taki proces przeprowadzać.

Zobacz więcej: Tynki cementowo-wapienne Kraków | http://www.inside-system.pl/Oferta/tynki
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *