Search
niedziela 23 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Księgowość w działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej jest ściśle związane z opodatkowaniem dochodów pochodzących z tej działalności podatkiem dochodowych od osób fizycznych. Istnieje kilka form opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej należy podjąć decyzję w kwestii wyboru formy opodatkowania. Decyzja ta powinna zostać skrupulatnie przemyślana, gdyż forma opodatkowania ma istotny wpływ na wysokość przyszłego podatku, a także na formę i zakres prowadzonych ewidencji księgowych – i co za tym idzie – wpływa także na wewnętrzną organizację przedsiębiorstwa, w tym na konieczność rozwoju systemów informatycznych i informacyjnych w firmie związanych z koniecznością prowadzenia danych urządzeń księgowych. Wymagania stawiane w związku z opodatkowaniem podatkiem dochodowym zmuszają również do rozwoju interakcji z podmiotami otoczenia zewnętrznego, w tym z urzędami administracji publicznej, dostawcami sprzętu i oprogramowania dla księgowości itp.

calculator-385506_960_720W wielu wypadkach przedsiębiorcy nie są jednak w stanie sami zadbać o rozliczenia księgowe lub w pewnym momencie rozliczenia te stają się dla nich zbyt skomplikowane.

W takim wypadku idealnym rozwiązaniem będzie biuro rachunkowe (http://prym-krakow.pl/). Należy pamiętać, że w przypadku zlecenia rozliczeń biurowi rachunkowemu na podatniku ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu w ciągu 7 dni do właściwego naczelnika urzędu skarbowego ze wskazaniem danych opisujących wybrane biuro rachunkowe.

Niezwykle ważne jest aby rozliczenia księgowe były prowadzone w sposób rzetelny i uporządkowany. Jeśli podatnik nie jest w stanie sam zrobić tego dokładnie nie powinien oszczędzać na skorzystaniu z biura rachunkowego. Konsekwencje finansowe wynikające z wadliwego prowadzenia ewidencji przychodów bywają bardzo bolesne dla portfela podatnika. Urząd skarbowy ma prawo w takich wypadkach sam opracować przychód podatnika i zastosować stawkę sięgającą nawet 75% przychodu podatnika. Dobre biuro rachunkowe jest wprawdzie dosyć kosztowne, jednak pomoże nam ono uniknąć kar ze strony urzędu skarbowego.

Wybierając biuro rachunkowe warto wcześniej zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów korzystając przykładowo z forum internetowego lub portali społecznościowych. Zanim podejmiemy współpracę warto również zbadać czy biuro zatrudnia wykwalifikowane księgowe czy też zdaje się na pomoc stażystów, którzy mogą popełniać błędy w obliczeniach.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *