Search
niedziela 23 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa – dylemat wyboru

Wielu z nas zastanawiało się nad wyborem lokaty bankowej lub konta oszczędnościowego. Oba produkty finansowe są bezpiecznymi formami lokowania oszczędności. Oba też zapewniają zysk z oprocentowania. Jednak lokaty różnią się od kont oszczędnościowych przede wszystkim płynnością kapitału oraz wysokością zysku z odsetek. Z tego powodu warto zastanowić się, co dla każdego klienta banku będzie atrakcyjniejsze.Lokaty
Lokata bankowa to zamrożenie kapitału na dłuższy okres. Termin zapadalności oraz wysokość oprocentowania będą decydować o możliwych do osiągnięcia zyskach. Powszechnie spotykane terminy, na które można założyć lokatę to od jednego dnia to 3 lat. Jednak większość ludzi decyduje się na lokatę na 3 lub 6 miesięcy. Także, często wybierane są lokaty roczne. W takim przypadku musimy zdecydować, na jak długo chcemy ulokować nasze oszczędności bez możliwości korzystania z nich. Wcześniejsze wypłacenie środków powoduje utratę już dopisanych odsetek.
Oprocentowanie oraz systematyczność dopisywania odsetek – czyli kapitalizacja – będą bezpośrednio wpływały na zyski z lokaty. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj kapitalizacji, ponieważ dzięki korzystnym rozwiązaniom możemy zwiększyć zyski. Ciągle można korzystać z luki prawnej, która pozwala na ominięcie podatku od dochodów kapitałowych, popularnie nazywanym podatkiem Belki. Lokaty jednodniowe lub lokaty antybelkowe z dzienną kapitalizacją, umożliwiają skorzystanie z tej luki. Lokaty bankowe z dzienną kapitalizacją, sprawiają, że od odsetek bankowych nie należy się podatek, ponieważ wypracowany zysk jest zbyt mały, aby pobrać od niego podatek. Sytuacja ta ma zmienić się od początku kwietnia, kiedy to rząd ma zamiar wprowadzić zmiany uniemożliwiające omijanie podatku Belki. Kapitalizacja, oprócz dziennej, może być także miesięczna, kwartalna lub roczna. To od nas samych zleży, na jaką lokatę, z jaką kapitalizacją zdecydujemy się.
Konto oszczędnościowy jest bardziej płynnym produktem finansowym. Pozwala klientom na swobodny dostęp do oszczędności. Zdeponowane środki możemy wypłacać oraz wpłacać w każdej chwili. Pomimo korzystania z oszczędności, nie tracimy wypracowanych odsetek. Jest to największa zaleta konta oszczędnościowe. Wadą jest pobieranie dodatkowych opłat za dokonywanie większej ilości przelewów w ciągu miesiąca. Banki oferując konta bankowe, umożliwiają najczęściej dokonywanie jednego darmowego przelewu w miesiącu.
Kont oszczędnościowe jest niżej oprocentowane niż lokata bankowa. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest także uzależnione od kapitału, jaki deponujemy oraz od wpływów na konto. Przy wysokich obrotach na koncie, możemy oczekiwać wyższego oprocentowania. Regularne korzystanie z konta, a więc przeprowadzanie przelewów oraz innych transakcji, może sprawić, że zyski z oprocentowania będą znikome. Częstym haczykiem, na który łapią się klienci banków, jest okresowo wyższe oprocentowanie rachunku. Banki oferują rachunki oszczędnościowe tylko z tymczasowo atrakcyjnymi oprocentowanie. Po określonym czasie, oprocentowanie zostaje obniżone, a klienci osiągną mniejsze zyski.
Przy wyborze pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą bankową, musimy kierować się własnymi indywidualnymi preferencjami. Nie jest to odkrywcza rada, jednak każdy z nas oczekuje czegoś innego od banków. Dlatego, jeśli chcemy korzystać z naszym środków i jednocześnie zarabiać na oprocentowaniu, lepsze okaże się konto oszczędnościowe. Z kolei, jeśli jesteśmy wstanie zdeponować nasze oszczędności na dłużysz czas oraz odczekujemy większych zysków, lepiej jest założyć lokatę bankową.