Search
piątek 17 Sierpień 2018
  • :
  • :

Jak zadbać o domowy budżet?

Początek roku już dawno za nami, ale nadal niewiele osób zdecydowało się na analizę swoich finansów osobistych. Wiosna to doskonały czas na uporządkowanie swojego domowego budżetu i zastanowienie się gdzie warto byłoby poszukać oszczędności. Odpowiednie zarządzanie kapitałem, który wykorzystujemy do opłacania rachunków i codziennych wydatków na zakupów pozwoli Ci na odłożenie większych pieniędzy na koncie osobistym, a tym samym zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa finansowego i psychicznego.

finanse

Przede wszystkim zacznij od planowania swoich przyszłych wydatków. Zapisz sobie jakie finanse będą Ci potrzebne w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Dzięki temu będziesz wiedział czy uda Ci się odłożyć kilka groszy w banku i na tegoroczne wakacje będziesz mógł wybrać z własnego portfela czy będziesz musiał jednak szukać pomocy w banku. Może się zdarzyć, że do lata nie uda się zebrać odpowiedniego kapitału, który umożliwiłby Ci komfortowy odpoczynek nad polskim morzem. Decydując się na pożyczkę długo lub krótkoterminową musisz pamiętać jednak o całkowitych kosztach jej pobrania. Kredyty w bankach stają się coraz droższe. 0 % już nie przypomina tego samego zera sprzed kilku lat, dlatego sprawdzaj zawsze dokładnie umowy i zapoznawaj się ze wszystkimi możliwymi gwiazdkami i paragrafami. Wybierz się do doradcy finansowego i wybierz atrakcyjna ofertę. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie się tym zająć i sprawdzić zestawienia tabelaryczne dostępne na branżowych portalach internetowych.

Na dobrze zarządzane finanse osobiste składa się wiele czynników. Jednym z podstawowych jest odpowiednio tanie konto oszczędnościowe (ROR). Pamiętaj, że te powinno być całkowicie darmowe lub jego opłata powinna być do Ciebie tak dostosowana, abyś mógł jej w prosty sposób uniknąć. Zwracaj uwagę głównie na koszty obsługi oraz utrzymania karty. Pamiętaj, że niektóre banki nadal pobierają od swoich klientów indywidualnych opłatę za przelewy – bądź czujny.

Wszystkie oszczędzone pieniądze odkładaj w fundusze inwestycyjne lub lokaty bankowe. Sprawdź ofertę swojego banku, ale nie bądź do niej uwiązany. Rynek jest dzisiaj bardzo duży, wystarczy rozejrzeć się w sieci, a jest szansa, że Twoje pieniądze będą leżały koncie oprocentowanym o 1-2 % większym niż dotychczas.