Search
niedziela 23 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Jak dobrze biegać?

Bieganie w dzisiejszych czasach jest znaną formą spędzania wolnego czasu, jaka oprócz tej korzyści posiada także odczuwalny wpływ na stan zdrowotny naszego ciała. Wielu z nas bardzo ciężko się do tego zmobilizować, a nawet o ile to im się uda, to zazwyczaj nie przestrzegają kilku zasad, z którymi trzeba się liczyć. Nie ma co się “leniwić” na samym początku – warto chociaż przeznaczyć te 10 minut, aby mieć pewne podstawy.

Zasady

1. Zdrowe biegi => zdrowy biegacz => dobre buty! Bez odpowiednich butów Twoje stopy mogą ucierpieć, zwłaszcza w czasie biegów po chodniku lub solidnie ubitej ziemi. Bóle stóp, zmęczenie, bóle stawów – nie brzmi to zachęcająco, wobec tego nie oszczędzaj na swoim zdrowiu, przejdź się do jakiegoś popularnego sklepu sportowego i poproś o pomoc znawców – tylko nie zapomnij poinformować ich na jakim terenie pragniesz biegać!

2. Bez pośpiechu. Nie pędź, szczególnie kiedy dopiero co rozpoczynasz serie treningów. Bez zbędnego pośpiechu zwiększaj tempo i obserwuj reakcje swojego organizmu. Pojawiła się zadyszka i czerwone policzki? Zwolnij!

3. Nabyłaś już rekomendowane przez znajomego buty do treningu? Dbaj o nie jak najbardziej możesz, bowiem po kilku miesiącach regularnego noszenia mogą najzwyczajniej w świecie się zniszczyć. Zwracaj uwagę szczególnie na wszelkie spadki wygody noszenia!

4. Biegając, wielokrotnie nasze ciało może potrzebować specjalnych substancji odżywczych, wobec tego może okazać się, że konieczne będzie rozpoczęcie zachwalanej przez doktora diety. Przykładem godnej zarekomendowania terapii żywieniowej jest dieta andersona.

5. Nigdy nie zaczynaj biegać z pustym żołądkiem. Pamiętaj, aby Twój posiłek spożywany przed biegami nie był ciężkostrawny czyli nie popadaj ze skrajności w skrajność).

Podsumowanie

Pamiętaj o tym, że jeżeli chorujesz na jakieś przewlekłe choroby to przed rozpoczęciem intensywnego biegania musisz skonsultować się z ekspertem. Nawet jeśli jesteś stuprocentowo zdrowa, to nie zapomnij o egzekwowaniu pięciu najistotniejszych zasad jakie przedstawiłem. Oczywiście jest tego więcej, ale o tym napiszę kiedy indziej 🙂