Search
wtorek 25 Wrzesień 2018
  • :
  • :

Ile kosztują cię przelewy bankowe?

Z kont bankowych korzystamy powszechnie. Za ich pomocą możemy szybko opłacić rachunki, zakupione upominki dla najbliższych czy uregulować płatności za usługi, z jakich skorzystaliśmy. A ile kosztuje wykonanie przelewu bankowego?

Trudno dziś wyobrazić sobie wyeliminowanie z życia gospodarczego obrotu bezgotówkowego. Przeciwnie, z uwagi na rozwój technologii, taki sposób rozliczania się między firmami czy osobami fizycznymi jest coraz popularniejszy. Na co dzień posiadane konto bankowe najczęściej wykorzystujemy właśnie do tego, by za jego pomocą szybko przesyłać pieniądze. To wygodne rozwiązanie, eliminujące konieczność stania np. w kolejkach. Również kwestia bezpieczeństwa jest ważna – przelewy bezgotówkowe są odpowiednio zabezpieczone, bo banki przykładają do kwestii bezpieczeństwa szczególną uwagę.

Tanie i praktyczne konto bankowe

Ponieważ przelewy bankowe są istotne z punktu widzenia znaczącej grupy konsumentów korzystających z usług bankowych, to nasuwa się pytanie: czy mogą być one tanie? Zdecydowana większość działających na rynku banków stawia nie tylko na komfort i wygodę swoich klientów, lecz także na minimalizację kosztów. Dziś klienci mogą mieć konto bankowe, za założenie i miesięczne utrzymanie którego nie zapłacą ani złotówki.

W przypadku przelewów sytuacja nie jest jednoznaczna. Standardem jest oferowanie bezpłatnych przelewów w systemie Elixir. Pozostałe są jednak płatne, a rozbieżności w ofertach poszczególnych banków znaczące. Przykładowo za przelew w systemie SORBNET Smart Bank nalicza 15 zł, T-Mobile Usługi Bankowe liczy sobie 35 zł, a Alior Bank nie pobiera opłaty.

Co ze zleceniami stałymi i poleceniem zapłaty?

W rozmaity sposób banki podchodzą również do kwestii zleceń stałych i poleceń zapłaty. Klient, decydując się na skorzystanie ze zlecenia stałego, upoważnia bank do przekazywania określonej kwoty na wskazany rachunek bankowy w pewnych odstępach, np. 10. dnia miesiąca. Polecenie zapłaty oznacza, że właściciel rachunku wyraża zgodę na obciążanie swojego konta przez wskazanego przez niego odbiorcę.

Konto Bankowe

Jak wygląda kwestia takich przelewów w poszczególnych bankach? Również warto posłużyć się przykładami: mBank nie nalicza opłat za korzystanie przez klienta ze zleceń stałych czy poleceń zapłaty, Volkswagen Bank nalicza 2 zł za polecenie zapłaty, a Bank BPH 2 zł za zlecenie stałe. Oznacza to, że wybierając konto bankowe, warto być czujnym i dokładnie przeanalizować koszty przelewów. Różnice w cenach są tak duże, że w skali roku klient może poczynić znaczne oszczędności.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *