Search
środa 24 Kwiecień 2019
  • :
  • :

Firma komputerowa

Amerykańska firma Gartner zaobserwowała ostatnio duży wzrost sprzedaży komputerów szczególnie w USA i Chinach. Sprzedaż komputerów przenośnych osiągnęła już naprawdę wysoki szczebel, szczególnie na rynkach wschodzących. Jednak wzrost niestety spowalnia spadek sprzedaży komputerów stacjonarnych. George Shiffler, dyrektor ds. analiz firmy Gartner w jednym z wywiadów zaznaczył, że w przyszłym roku wszystko wróci do normy. Spodziewa się w 2010 r. wzrostu ilościowej sprzedaży komputerów prawie o 13 procent. Skąd taki wzrost? Otóż więcej użytkowników będzie po prostu wymieniać starsze sprzęty na lepsze. Zadajmy sobie tylko pytanie czy komputer zakupiony za 2tys. dolarów po pół roku działania jest “stary” ?
Gartner to firma analityczna, zajmująca się badaniami branży IT. Zatrudnia  ponad 1,5 tys. pracowników w każdym rejonie świata, więc czemu miałaby się mylić? Wystarczy cierpliwie zaczekać, a zobaczymy czy miała rację.  Komputeryzacja następowała początkowo powoli, teraz coraz szybciej, jednak nieuchronnie dążymy do całkowitej kontroli nad życiem dzięki komputerom. Używamy ich do coraz to prostszych czynności, jednak wcale nie stają się one dzięki temu prostsze, łatwiejsze w obsłudze. Chociaż jak rozejrzymy się po komputerach PC domowych, to raczej każdy głupi potrafi taki obsłużyć, to znaczy włączyć, kliknąć ikonkę Mozilli czy Internet Explorera. Bo generalnie rzecz biorąc właśnie na tym ogranicza się obsługiwanie komputera przez bardzo wiele osób – w tym moich rodziców. Nie są oni jakoś szczególnie skomputeryzowani, uważają, że komputer to zabawka przydatna, ale nie niezbędna. Zupełnie inaczej na sprawę patrzę ja, zawodowy informatyk i grafik. Powinniśmy zastanowić się nad przyszłością naszego świata i przekonać się, że komputeryzacja z całą pewnością może jedynie poprawić nasz byt. Będziemy żyć na coraz wyższym standardzie, a wszystko dzięki technologii.  Każda firma jak tylko może, kombinuje żeby nie używać legalnego oprogramowania, gdyż wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Czy jednak opłaca się to na dłuższą metę? Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce w 2008 roku oszacowano na 200 milionów złotych.
W sierpniu wskutek działań policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą na terenie Polski ujawniono kilka przypadków korzystania przez firmy z nielegalnego oprogramowania. Przeszukano m.in. firmę projektującą urządzenia przemysłowe w Szamotułach, firmę szkoleniową z Wrocławia, architektoniczną z Gdańska oraz mieszkania prywatne przedsiębiorców z województwa lubelskiego. Wiele firm oszczędza, nabywając pirackie programy – mówi Bartłomiej Witucki z Business Software Alliance.
Oprócz wysokich kar finansowych osobom korzystającym z nielegalnego oprogramowania grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.  W ostatnim miesiącu przeprowadzono analizę skanera online Panda ActiveScan. Okazało się, że najbardziej zainfekowanym krajem świata jest obecnie Tajwan, natomiast nasz kraj uplasował się na 7 miejscu.
We wrześniu bieżącego roku liczba komputerów zainfekowanych wzrosła o 15% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Średni współczynnik infekcji wzrósł do 59% i osiągnął najwyższy poziom w tym roku. Jednak jak informują analitycy firmy Panda, sytuacja zostanie załagodzona w najbliższym czasie.
Polska znalazła się na siódmym miejscu w światowym rankingu zainfekowanych komputerów ze współczynnikiem 61,25%. Najbardziej zainfekowanym krajem okazał się Tajwan, u którego wykryto prawie 70 %. Najmniej powodów do obaw ma Norwegia, która ma zaledwie 25% plików zarażonych.