Search
środa 19 Czerwiec 2019
  • :
  • :

Czy czerwone wino jest zdrowe?

Czy czerwone wino jest zdrowe ? Smakosze tego trunku znają odpowiedź na to pytanie i jednogłośnie odpowiedzą TAK. Przyjrzyjmy się więc dokładniej właściwościom jakie posiada czerwone wino.
Czerwone wino a zdrowie
Już od zarania wieków czerwone wino było znane ludzkości. W starożytnym Egipcie, Grecji czy też Rzymie przypisywano mu magiczne właściwości i obdarzano duszą. W chrześcijaństwie natomiast czerwone wino oznacza krew Chrystusa. Kto jeszcze wątpi w to czy czerwone wino jest zdrowe niech przeczyta poniższą listę działania wina.
Czerwone wino:
– poprawia trawienie, jest bogate w witaminy grupy B, które pomagają wydalać toksyny z organizmu i wspomagają pracę wątroby, wino o dużej zawartości taniny poprawia pracę jelit i przynosi ulgę w zaparciach,
– zwalcza depresję,
– uzupełnia poziom składników mineralnych gdyż bogate jest w dużo związków łatwo przyswajalnych takich jak: wapń, potas, magnez, krzem, cynk, fluor, mangan,
– działa bakteriobójczo, przy czym należy zauważyć iż właściwości antybakteryjne wina nasilają się wraz z jego wiekiem,
– przeciwdziała alergiom, udowodniono, że wino ma działanie antyhistaminowe, najcenniejsze są gatunki bogate w witaminę P i mangan.
Jednak najbardziej znanym wpływem wina czerwonego na zdrowie jest korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wpływ, który sprawia, że bez sensu jest zadawanie pytań w stylu czy czerwone wino jest zdrowe. Według profesora Masqueliera związki zawarte w winie działają na ten układ co najmniej na trzy sposoby:
– wspomagają usuwanie złego cholesterolu z krwi, zapobiegając tworzeniu się złogów w naczyniach krwionośnych oraz wzmacniają działanie witaminy C,
– zapobiegają tworzeniu się ognisk miażdżycowych (działanie antyhistaminowe),
– wzmacniają i stabilizują włókna kolagenowe znajdujące się w ścianach naczyń krwionośnych.
Więc czy czerwone wino jest zdrowe ?
Analizując przytoczone punkty jednogłośnie i twierdząco można odpowiedzieć na postawione pytanie: czy czerwone wino jest zdrowe. Lecznicze właściwości wina są głownie uzależnione od ilości tanin. Im większa ich zawartość tym wino lepiej działa na nasz organizm.
Jednak aby korzystać z dobrodziejstw wina należy przestrzegać kilku prostych zasad, mianowicie nie pić na pusty żołądek, zacząć pić wino najwcześniej w połowie posiłku oraz nie przekraczać pół litra dziennie (jedna lampka wina powinna w zupełności wystarczyć).
A Ty jak uważasz? Jakie jest Twoje zdanie ? Masz inną odpowiedź na pytanie czy czerwone wino jest zdrowe?
Przeczytaj więcej na dieta-zdrowie.tumblr.com
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *