Search
środa 19 Czerwiec 2019
 • :
 • :

Części zamienne dla maszyn przemysłowych – czy warto?

W zależności od dziedziny przemysłu, sprzęt w w nim stosowany jest mniej, lub bardziej eksploatowany. Nawet jeżeli decydujemy się na sprzęt wysokiej jakości, nie oznacza to, że jego poszczególne elementy nie zużyją się szybciej niż inne. Przykładem mogą być tu przekładnie ślimakowe i przekładnie cykloidalne, które służą do redukcji obrotów i stosowane są w bardzo zróżnicowanych typach maszyn i dziedzinach przemysłu.

Maszyny dobrej jakości

Kiedy decydujemy się na zakup maszyny dobrej jakości – często ponosimy w związku z tym wyższe koszty, jednak możemy liczyć na to, że części, które zostały użyte do jej wykonania, będą cechowały się większą trwałością, niż części tańszych maszyn. Przekładnia ślimakowa w dobrej jakości maszynach jest najczęściej wykonana ze stali hartowanej i żeliwa, materiałów bardzo trwałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Musimy się jednak liczyć z faktem, że części takie jak przekładanie znajdują się w ciągłym ruchu. Ich praca obiera się na wykorzystywaniu siły tarcia, co w dłuższym okresie czasu prowadzi do zużywania się nawet najlepszej jakości części. Różnica pomiędzy częściami słabej a dobrej jakości, polega przede wszystkim na czasie, w którym są one użytkowane bez szwanku. Jeżeli części są lepszego gatunku, dobrze wykonane, a do ich produkcji użyto najwyższej jakości materiałów, czas ich eksploatacji będzie niewątpliwie dłuższy. Jednak i w takim przypadku przyjdzie moment, kiedy przekładnia się zużyje i będzie trzeba wymienić ją na nową.

przekładnia ślimakowa

Wymiana nie oznacza koniecznie kupowania oryginalnych części – niekiedy wystarczy odpowiednie dobranie zamienników. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które oferują części zamienne do maszyn przemysłowych. Można je zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. Nie wszyscy dostawcy jednak oferują części zamienne dobrej jakości. Czasem zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy oferują części zamienne kiepskiej jakości, które bardzo szybko się psują. Tacy sprzedawcy często psują opinie o zamiennikach do maszyn przemysłowych. Kiedy ktoś raz trafi na nieuczciwego sprzedawcę, może się uprzedzić do idei kupowania części zamiennych i odwodzić od tego innych. Dlatego należy brać pod uwagę fakt, że rynek części zamiennych nie jest jednolity i aby móc cieszyć się zamiennikami najwyższej jakości, należy mieć sprawdzonego dostawcę. Jeżeli kupujemy części zamienne u zaufanej osoby, możemy mieć pewność, że będą się one sprawowały równie dobrze jak jak części oryginalne.

przekłądnie ślimakowe

Dobrej jakości zamienniki

Dobrej jakości zamienniki mają przewagę – nad częściami oryginalnymi głównie jeżeli chodzi o cenę. Często możemy bowiem otrzymać części bardzo dobrej jakości oferowane w znacznie niższej cenie. Jedyna różnica będzie tu polegała na tym, że nie będą one sygnowane logo producenta. Zamienniki przeważają nad częściami oryginalnymi również tym, że są one ogólnodostępne. Części oryginalne są dostępne, jeżeli maszyna jest stosunkowo nowa, można ją kupić w sklepach, lub jest bardzo popularna i korzysta z niej wiele firm.

źródło: admech.pl/Produkty/Przek%C5%82adnie_Dynabox/
2 odpowiedzi “Części zamienne dla maszyn przemysłowych – czy warto?

 1. Incor

  Jeśli faktycznie jesteśmy w stanie znaleźć dobre zamienniki do maszyny to rzeczywiście taka naprawa jest o wiele bardziej korzystna niż zakup nowej maszyny. Zwłaszcza, że często taki sprzęt jest zakupiony na kredyt lub w leasingu.

  Reply
 2. LGF

  To zależy od stopnia zepsucia sie maszyny, jeżeli uszkodzenia są poważne nie ma sensu w koło jej naprawiać, tylko warto zastanowić się nad nowa inwestycją. Z doświadczenia wiem, że przemysłowcy popełniają ten błąd i potem tracą setki tysięcy złotych, które mogliby wydać na nowy sprzęt.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *