Search
czwartek 25 Kwiecień 2019
  • :
  • :

Co warto wiedzieć o konsolidacji zobowiązań?

Konsolidacja kredytów to godne uwagi rozwiązanie przede wszystkim na wyjście z niesystematycznej spłaty rat. Jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny polega na tym, że dłużnik, który w danym momencie reguluje parę zobowiązań, ma możliwość zaciągnięcia takiego kredytu, w ramach którego będzie opłacał wszystkie zadłużenia. Taki produkt gotówkowy został wymyślony w pierwszym rzędzie dla osób, które mają duże trudności z poprawnymi spłatami pożyczek gotówkowych, nawet wobec paru banków. Kredyty konsolidacyjne pomagają więc wykaraskać się ze spirali kredytowej i pozwolić powrócić do równowagi finansowej.

W ramach pożyczki konsolidacyjnej pożyczkobiorcy mogą liczyć w głównej mierze na sprzyjający okres spłaty. W taki sposób comiesięczne raty posiadanych zobowiązań będą zmienione w jedną spójną ratę, jaka jest niższa, niż kwota rat poprzednich. Przy niższej racie oraz dłuższym okresie regulacji zapożyczenia, interesanci mają więc lepsze szanse na terminową spłatę pożyczki. W przypadku konsolidacji jedna rata wysyłana jest do wybranego banku, w którym zaciągnięty został kredyt konsolidacyjny. Kredytobiorca nie trudzi się już spłacaniem poprzednich długów, bowiem to bank po odebraniu raty zajmuje się wpłacaniem pozostałej części pożyczki dla adekwatnej instytucji. Ciężar spłacania poprzednich pożyczek jest więc zdjęty z kredytobiorcy.

Czy jednakowoż konsolidacja kredytów to faktycznie sprawdzony sposób ze względu na koszty? Okazuje się, że nie do końca. Dłuższy czas spłaty powoduje wyznaczeniem wyższych odsetek, które powędrują do banku. W ostatecznym rozrachunku pożyczkobiorcy regulujący kredyt konsolidacyjny ponoszą generalnie wyższe koszta. Prócz tego istnieje kilka dodatkowych kruczków, na które w momencie konsolidacji należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to prowizja, jaka do najmniejszych nie należy. Dodatkowo bank może zechcieć od pożyczkobiorcy dodatkowe zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia.

Nastawiając się więc na konsolidację kredytów wypada policzyć wszystkie powiązane z tym opłaty. Być może kolejne opłaty związane z kolejnym zadłużeniem będą mniejsze, niż konsolidacja. Wypada poza tym sprawdzić ranking pożyczek konsolidacyjnych przed zdecydowaniem się na jakąkolwiek ofertę banku.

Wybór oferty w tej sytuacji jest kluczowy. Warto przejrzeć strony tematyczne i odszukać ranking najtańszych kredytów konsolidacyjnych np. na polskie-finanse.com.pl. Na jego bazie możemy znaleźć ciekawe kredyty konsolidacyjne. Dobrze jest też zwrócić uwagę na warunki umowy oraz różnej maści prowizje. Posiadając takie informacje mamy pewność, że wybrany przez nas kredyt jest najtańszy.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *