Search
sobota 25 Maj 2019
  • :
  • :

Co może być przyczyną braku miesiączki?

Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa od 26 do 33 dni. Najbardziej idealnie jest, kiedy miesiączka pojawia się co taką samą liczbę dni. Jednak nie zawsze jest jak w zegarku. Czasami okres spóźnia się, a jeszcze innym razem nie pojawia się przez wiele tygodni a nawet miesięcy. Każde odstępstwo nie występuje jednak ot tak, bez powodu. Stoi za nim jakaś nieprawidłowość. Brak miesiączki każda kobieta powinna traktować jak sygnał od organizmu, że z jej ciałem dzieje się coś niedobrego. Nie powinnaś lekceważyć braku okresu, szczególnie jeśli zamierzasz zostać w najbliższym czasie mamą. O czym może świadczyć brak miesiączki?

Jesteś w ciąży

Najbardziej oczywistą przyczyną jest to, że jesteś w ciąży. To czy jesteś w ciąży możesz sprawdzić już 8 dni po zapłodnieniu. Jeśli więc dostrzegasz u siebie nieprawidłowości, koniecznie zrób test, a potem potwierdź go u lekarza.

Masz zaburzenia hormonalne

Kolejna możliwa przyczyna to zaburzenia hormonalne, może to być na przykład zespół policystycznych jajników. To popularne schorzenie występujące u kobiet w wieku rozrodczym. Inne zaburzenia hormonalne powodujące brak okresu to na przykład niski poziom estrogenów albo zbyt wysoki poziom prolaktyny.

Jesteś zestresowana

Kolejna przyczyna to stres. Kobiecie nie brakuje powodów do zmartwień. Może mieć na przykład ciężki okres w pracy albo dziecko nagle zachorowało. Jeśli żyjesz w napięciu, Twój organizm produkuje zbyt dużo prolaktyny, co zatrzymuje owulacje i powoduje zakłócenia w cyklu menstruacyjnym. Wpływa to też na wysoki poziom hormonów kory nadnerczy.

Odstawiłaś pigułki

Kolejną przyczyną może być to, że rzuciłaś antykoncepcję. Przyczyną odstawienia tabletek antykoncepcyjnych są często nieregularne cykle. Branie pigułek wpływa bowiem na równowagę hormonalną, a po zmianie sytuacji Twoje ciało potrzebuje czasu aby przystosować się do nowych warunków.

Odchudzasz się

Zdrowa i zbilansowana dieta potrzebna jest do tego, aby organizm produkował hormony w sposób prawidłowy. Gdy paliwa do ich produkcji zabraknie, pojawiają się nieprawidłowości. Szczególnie gdy w wyniku drastycznej diety poziom tłuszczu w organizmie obniżył się o 16%, wówczas jest zazwyczaj zatrzymanie miesiączkowania.

Zbyt intensywne uprawianie sportu

To kolejny powód. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny powoduje obniżenie energii organizmu. Nie ma on więc siły kontrolować funkcji organizmu w tym funkcjonowania układu rozrodczego. Organizm jest wówczas także zbyt słaby, aby prawidłowo wydzielać hormony.

 

Więcej informacji i ciekawostki o miesiączce, które powinnaś znać, na blogu przychodni Medica2000
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *