Search
czwartek 25 Kwiecień 2019
  • :
  • :

Budujemy dom – jakie koszty?

Niezaprzeczalną zaletą mieszkania w domu jednorodzinnym jest komfort – brak uciążliwych sąsiadów za ścianą czy piękny ogród przy domu. Dom kojarzy nam się głównie ze spokojem i ciszą. Nim jednak przyjdzie nam cieszyć się tą ciszą i spokojem w wymarzonych czterech ścianach musimy je najpierw wznieść. Co jak wiadomo będzie nas całkiem sporo kosztowało, ale jakie są tak naprawdę orientacyjne koszty budowy domu jednorodzinnego?

Koszt całkowity budowy domu jednorodzinnego jest porównywalny z kupnem mieszkania w bloku. Koszt budowy domu jednorodzinnego zależny jest w znacznym stopniu od skomplikowania projektu, użytych materiałów, konstrukcji dachu, etc. Równie istotne jest to, jakie wybierzemy drzwi i okna, czym pokryjemy dach (blacha jest tańsza niż dachówka), itd. Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego warto zlecić kosztorys na wybrany projekt. Pozwoli to zorientować się nam, na co możemy sobie pozwolić i ile zapłacimy za wybudowanie „naszej twierdzy”. Pamiętajmy, że wybrany projekt domu jednorodzinnego powinien być dostosowany nie tylko do naszych estetycznych upodobań, lecz przede wszystkim do finansowych możliwości.

Znaczący wpływ na całkowity koszt budowy domu jednorodzinnego ma bryła budynku i robocizna: im więcej prac jesteśmy w stanie wykonać sami, tym mniej za wszystko zapłacimy. Koszt budowy domu „pod klucz” (tj. gotowego do wprowadzenia się lokatorów) wynosi od 2500-3000 zł/m2. Cena końcowa zawsze zależeć będzie od standardu, w jakim chcemy mieć wykończony dom (znaczenie ma nawet to czy zdecydujemy się na okna plastikowe czy drewniane). Średni koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 119 m2 do stanu surowego zamkniętego wyniesie 195000 zł.

Decydując się na budowę domu warto zapoznać się z cenami materiałów budowlanych, ulegają one określonym wahaniom , co oznacza, że przy odrobinie szczęścia możemy trafić na obniżkę interesujących nas materiałów. Budując dom jednorodzinny nie należy oszczędzać na konstrukcji nośnej – popełnione błędy są trudne, a często i niemożliwe do naprawienia.

Budowa domu to oczywiście również niemałe koszty związane z wynajęciem firmy budowlanej, która nasz wymarzony dom postawi. Raczej mało kto stawia dom na własną rękę, bo to prawdopodobnie źle by się dla nas skończyło. Szukając firmy budowlanej warto zajrzeć na www.budorem.com.pl. Jest to firma remontowo budowlana z okolic Krakowa. Wyróżnia ją przede wszystkim sensowna cena, terminowość wykonywanych zleceń oraz solidność w wykonaniu.

Pamiętajmy również, że zaplanowanie poszczególnych etapów budowy i rozsądne oszacowanie związanych z nimi kosztów to najlepsza recepta na uniknięcie przykrych niespodzianek w trakcie budowy domu jednorodzinnego.